0

#02 Jak vybrat ta nejlepší kolečka na skate?

Bez koleček by se jezdilo asi docela špatně. Vedle desky a trucků jsou kolečka jedním z hlavních komponentů celého skateboardu. A právě proto jsme se rozhodli ti zde sepsat vše, co k jejich správné koupi potřebuješ vědět! Dozvíš se, z čeho se kolečka vyrábí, proč je rozdíl mezi tvrdými a měkkými a jak správně vybrat jejich velikost. Také ti ukážeme nejnovější technologie, kterými firmy udávají trendy ve skateboardovém světě.

 

22.04.2020 12555

 
 

 

Materiál

 

V pradávných dobách skateboardingu se dělala kolečka z kovu. Původně byla tato kolečka vyráběna na trekové brusle, skejťáci je ale jednou přidělali na desku a od té doby je převzali za své. Časy kovových koleček naštěstí ukončil Frank Nasworthy, když v sedmdesátých letech vyrobil první uretanová kolečka.  Od té doby se začala kolečka dělat z plastového polyuretanu (kterému se často říká zjednodušeně uretan) ve velkém. Uretan je přizpůsobivý materiál, který může být zpracovaný do několika různých tvrdostí, což z něj dělá první volbu pro většinu výrobců koleček dodnes.

Jak jsme řekli, ne každý uretan je stejný a ne každé kolečko je stejné. Značky se pořád snaží tvořit nové a nové mixy materiálů, aby vytvořily kolečka s ještě delší životností, která budou rychlejší, budou mít hladší pohyb, lépe slidovat a hlavně která nebudou vyplochá místa, které pak kazí celou jízdu. K tomu se však dostaneme později.


Co jsou plochá místa? 

Plochá místa (takzvané flat spots) se vytváří hlavně při powerslidech (když otočíš skateboard na stranu a kloužeš se na všech čtyřech kolech) a 180 powerslidech (když otočíš skateboard o 180° stupňů při ježdění aniž bys udělal/a ollie nebo jiný trik). Plochá místa mohou také způsobit jiné triky, jako například bluntside. Pokud se to stane a udělají se ti plochá místa, kolečka už nebudou symetrická a tím pádem se nebudou točit rovnoměrně. K tvoření plochých míst mají sklon hlavně měkká kolečka.


Standardní kolečka vs. kolečka s jádrem (core wheels)

Toto já základní rozdělení koleček na skateboard. Kolečka s jádrem mají uprostřed plastový vnitřek z tvrdého materiálu – ten pomáhá šetřit kolečko před větší zátěží a udržet ložiska na místě, aby se nezařezávala do koleček.

JAK SI KOLEČKA VYBRAT? 

Při nákupu koleček by jsi se měl/a vždy ujistit, že jejich velikosti i tvrdost vyhovuje tvému setupu a stylu ježdění. Nemusíš z toho být však nervózní, nejdřív ti ukážeme, co s ježděním udělají různé velikosti koleček, úrovně tvrdosti a kontaktní plocha. 


Jaká je pro mě správná velikost?

Velikost koleček se měří v milimetrech, které vždy udávají průměr. Obecně mívají kolečka průměr mezi 50mm – 59mm. Cokoli většího není vhodné na skateboard a bylo vytvořeno spíše pro longboardy.*

 __________
*  Toto doporučení je mířené na ježdění po městě, kde se opravdu nedoporučuje mít kolečka větší než 59mm. Samozřejmě můžeš použít i větší model, například jako 60mm Bones SPF. Ty se ale častěji používají na specifické setupy (cruisery a filmer boardy) nebo na „vert” skateboarding (do rampy).
__________

Menší kolečka obecně rychleji akcelerují, jsou lehčí a více kompaktní. Jejich celková rychlost bude ale vždy nižší než u velkých kol. S většími koly budeš navíc ve větším bezpečí na složitém povrchu, protože se ti skateboard nezadrhne o každý kamínek, který ti zkříží cestu. Obecně větší kolečka vydrží déle a zvládají vyšší rychlosti. 


Takže, abychom si v tom udělali jasno: na streetové ježdění používej menší kolečka mezi 50–53mm, na malé rampy a mini-rampy doporučujeme 53–56mm a na vertikální ježdění se pak hodí kolečka až do 59mm.

Pro začátečníky nebo kohokoli, kdo se nemůže rozhodnout, doporučujeme kola mezi 53–56mm, což je také obecně nejpopulárnější velikost. 


Doporučená velikost podle velikosti trucků
Když si kupuješ kolečka, vždy bys měl zároveň zkontrolovat velikost svých trucků, aby všechny velikosti seděly. Pokud k sobě trucky a kolečka nejdou velikostí, mohl bys skončit se „zakousnutými kolečky” do desky.

Co jsou tyto „zákusy”?
To znamená, že se tvá kolečka při ježdění potkávají s deskou – může se to dít hlavně u větších koleček, jejichž vzdálenost je od desky přirozeně menší. Může se to také stávat při dopadech nebo při zatáčení. 


Jak jsi asi pochopil, na větší kolečka budeš potřebovat vyšší trucky – skateboard bude tím pádem celý vyšší. V takovém případě bys měl mít na paměti tyto dvě věci:

  • Během popu musí tail skateboardu překonat velkou vzdálenost, než se dostane na zem. To znamená, že úhel tvého prkna bude ostřejší a Ollie by mělo být teoreticky vyšší. Pokud máš dost síly a dlouhé nohy, neměl by to být problém, pro menší skejťáky a začátečníky by to ale mohlo znamenat komplikace.
  • Pokud je skateboard výš od země, budeš muset více krčit kolena, když se odrážíš při jízdě. Možná to tak nevypadá, ale po nějaké době to může být docela vyčerpávající. 

Nízké trucky - Low
Pokud chceš mít nižší trucky a preferuješ ježdění bez riseru nebo podložek, doporučujeme maximální výšku koleček 52mm.

Střední trucky - Mid
Pokud máš trucky střední velikosti bez podložek, doporučujeme kolečka mezi 52mm a 56mm.

Vysoké trucky - High
Pro vyšší trucky se hodí kolečka do 58mm.


Jak tvrdá kolečka si pořídit?

Nezapomeň, že i na tvrdosti záleží! 

Jak se popisuje tvrdost koleček? 
Tvrdost koleček se udává v Durometrech a má jednotku A. Také se tomu říká jednoduše A scale (A škála). Ta má sto bodů s tím, že kolečka se většinou pohybují někde mezi 75A a 100A. Čím vyšší je číslo, tím tvrdší je kolečko. 

Některá kolečka však přesahují tvrdost 100A, proto značky jako Bones Wheels používají další škálu, která odpovídá tvrdosti mezi 101A a 104A durometry. Na této „B škále” najdeme přibližně 20 dalších hodnot, tedy 20 dalších tvrdostí. Například kolečko Bones 83B odpovídá tvrdosti 103A a 84B pak 104A. Kolečka s tvrdostí B budou tedy vždy tvrdší než kolečka na škále A. 

Jakou tvrdost potřebuji? 
Měkká kolečka mají větší přilnavost, jsou tišší a lépe zvládají nerovnost povrchu. Proto kloužou oproti tvrdým kolečkům hůř a jsou o něco pomalejší. Zde je pár tipů, jak tvrdá kolečka potřebuješ v závislosti na stylu jízdy.

Měkká kolečka | 78A – 92A
Měkká kolečka se hodí na nerovné povrchy a hlavně pro cruisery a filming boardy, protože dokáží balancovat na nerovnostech a jsou tichá. Mají také největší přilnavost a jsou pomalejší, je na nich těžší dělat powerslidy. 

Středně tvrdá kolečka | 93A – 95A
Kolečka s tvrdostí mezi 93A a 95A jsou trochu tvrdší a rychlejší, ale pořád mají dobrou přilnavost. Pokud chceš jezdit street, ale zároveň se občas na ulicích potkáš s drsným povrchem, tak jsou tato kolečka tou správnou volbou.

Tvrdá kolečka | 95A – 99A
Kolečka mezi 95A až 99A jsou super pro každého začátečníka. Nejde o to, jestli jezdíš na ulicích, ve skateparcích nebo na minirampách, tato kolečka tě podrží všude. Budou klouzat, když budeš chtít, dají ti dostatečnou přilnavost a budou i rychlá, pokud jim to dovolíš. 

Hodně tvrdá kolečka | 99A – 101A & 83B – 84B
Takto tvrdá kolečka se hodí hlavně pro zkušené skejťáky. Díky jejich extrémní tvrdosti rychle kloužou i akcelerují a celkově si s nimi užiješ hodně rychlou jízdu. Jsou ideální spíš pro technické ježdění, na nerovném nebo kluzkém povrchu mohou dělat neplechu a jezdí se na nich hůř.


Jak velká má být kontaktní plocha? 

Kromě výšky a tvrdosti je také nutné si vybrat správnou velikost kontaktní plochy. To znamená, jak velká plocha se bude dotýkat země, až budeš jezdit (jak tlustá kolečka budou). Toto je také posledním důležitým kritériem pro nákup těch správných koleček. 

Tenká kola a normální kola se liší v tom, že ta normální mají kontakt se zemí mezi 18 – 22mm, zatímco ta tenká mají 15 – 17mm. U tenkých koleček je tedy minimalizované tření při ježdění i slidování, což z nich dělá ideální volbu pro technické skatování. 


 

MONTÁŽ A ÚDRŽBA

Montování koleček

V této části tutoriálu ti ukážeme, jak kolečka správně namontovat na trucky a jak dostat ložiska do svých koleček. K tomu ti zároveň pomůže instruktážní video. Dej si pozor, abys nepoužíval moc velkou sílu při vkládání ložisek, tím bys mohl totiž poškodit kolečko i ložisko samotné. Také mysli na to, že by kolečka neměla být přidělaná ani moc volně, ani moc pevně.

 

Vyndavání ložisek 

Pokud máš už ojetá kola, ale tvá ložiska jsou pořád v pohodě, můžeš z nich kolečka sundat a nahradit novými v několika snadných krocích

 

  • Otoč skateboard na stranu tak, aby trucky ukazovaly nahoru.

  • Uvolni matku na trucku a vyndej vrchní kroužek.

  • Sundej kolečko z trucku a pak ho polož úplně na špičku trucku v šikmém úhlu, takhle bys měl být schopný/á vypáčit ložisko z kolečka

 

Dej si pozor, abys nepoužil/a moc velkou sílu, nebo bys mohl/a ložisko zničit. Nečekej ale, že to jde úplně samo, protože tak to bohužel taky není.  

 

Jak prodloužit životnost koleček?

Každý má na prkně jiné preference. Ať už jde o tvou tradiční trasu ve skateparku nebo to, jestli děláš powerslidy na frontside nebo na backside – to všechno ovlivňuje, jak rychle se tvoje kolečka opotřebují. Tím, že budeš rozmístění koleček na skateboardu pravidelně měnit, se vyhneš ojetí z jedné strany – tak se budou kolečka opotřebovávat rovnoměrně a déle vydrží.

 

Proč se má kolečka netočí?

To, že se tvá kolečka neotáčejí správně, může mít několik vysvětlení. Nejprve bys měl zkontrolovat, že není matička na trucích utažená moc pevně a že není okolo kolečka moc špíny, která by ho mohla brzdit. Pokud tam jsou nějaké usazené věci, které dělají neplechu, tak kolečko sundej a celé to pořádně vyčisti

Pokud kolečko i poté pořád zlobí, tak bude problém pravděpodobně v ložisku. Je možné, že i to potřebuje jen vyčistit. Pokud ani to nepomůže, je možná čas pořídit ložisko nové.  

 

Co ještě potřebuješ vědět?

Ještě je jedna věc, kterou jsme v souvislosti s rychlostí i kluzkostí nezmínili, a tou jsou konkrétní mixy uretanu. Různé značky používají různé směsi, které samosebou mají také vliv na to, jak se kolečko bude při jízdě chovat. Bohužel však značky své recepty na konkrétní kolečka často neudávají, proto se mohou kola se stejnou tvrdostí, velikostí i kontaktní plochou při jízdě lišit. Pokud ti tedy konkrétní značka úplně nevyhovuje, dává úplný smysl dát šanci nějaké jiné klidně i se stejnými parametry.



Tak tím jsme asi protočili všechny možné otázky. Pokud se chceš ještě na něco zeptat, neváhej nám poslat email! Budeme se těšit v dalším díle. 
 

Ze světa otáčejícího se naruby zdraví, 

Tvoje BS Crew