0

#04 Stopařův průvodce ložisky

Ložiska jsou klíčovou součástí tvých koleček a proto je důležité se v nich vyznat a hlavně vědět, jak se o ně správně starat! I sebelepší ložiska se totiž mohou poškodit, když se o ně nebudeš dobře starat. Přečti si stručný manuál, co a jak!

13.05.2020 5985

 Základní informace 

Každé skateboardové kolečko je vybaveno párem ložisek. Mezi těmi je mezera, kterou můžeš vyplnit spacerem – to je malý kovový váleček bránící ložiskům posouvat se do středu kolečka, když utahujeme matku na osičce. Tím by se totiž ložiska mohla relativně jednoduše poškodit. Spacery také zajistí, že ložiska spolu budou pořád rovnoběžná. Spacery jsou třeba zejména u měkkých koleček či u koleček bez „jádra”.

 

 Ložiska 101 

Ložiska tvoří dva prstence – vnější (který je větší) a vnitřní, který je menší. Na stranách prstenců jsou takzvané štíty, které zabraňují špíně dostat se do ložisek. Mezi prstenci jsou malé ocelové kuličky, které umožňují celkový pohyb koleček. 

Aby kuličky držely na místech, jsou umístěny v takzvané „kleci”.

Jezdit můžeš i s ložisky bez ochranných štítků, těm pak říkáme „otevřená” či „polootevřená” ložiska. Ta jsou sice náchylnější na špínu, ale jsou také o něco rychlejší a hlasitější, což spoustu skejťáků baví. 

 

 

 Věřte nevěřte: žebříček ABEC jako spolehlivý indikátor kvality ložisek? 

„Kámo, moje ABEC 3 ložiska jsou úplně mizerný. Tak moc bych chtěl ABEC 7!”
Tohle jsi klidně mohl/a slyšet kdekoli ve skateparku. Jde ale jen o pouliční legendu, ABEC žebříček rozhodně plně neodpovídá kvalitě ložisek. 
ABEC je standard toho, jak jemné je zpracování. Čím vyšší bude ABEC číslo, tím nižší bude tolerance vůči chybám ve výrobním procesu. Hodnocení tedy opravdu reflektuje kvalitu ložisek, rozdíly jsou však tak malé, že je ABEC hodnota zcela irelevantní při výběru.

ABYCHOM BYLI PŘESNĚJŠÍ:

Na hodnocení ložisek používáme „Skate Tested Bearings” nebo „Skate Rated Bearings”, což jsou žebříčky speciálně dělané pro potřeby skejťáků. Hodnotí například vliv konkrétních ložisek na různé triky nebo vnějších vlivů na otáčení koleček. Ve světě ložisek se samozřejmě pořád dějí zajímavé věci. Nově se vyrábí některé součástky z titanu a super tvrdé kuličky z keramiky. Tyto technologie nabízí delší životnost a jsou přirozeně o něco dražší. 

 

 Montování a výměna 

V této sekci ti přesně ukážeme, jak dostat ložiska do tvých koleček a jak to pak celé namontovat na trucky. Vždy si dej pozor, abys nevyvinul příliš velkou sílu při zandavání svých koleček zpět na trucky a  nic přitom nepoškodil. 

JAK VYNDAT LOŽISKA Z KOLEČEK? 

Pokud máš už ojetá kola, ale tvá ložiska jsou pořád v dobrém stavu, můžeš z nich kolečka sundat a nahradit novými v několika snadných krocích.

  • Otoč skateboard na stranu tak, aby trucky ukazovaly nahoru. 

  • Uvolni matku na trucku a vyndej vrchní kroužek.

  • Sundej kolečko z trucku a polož ho úplně na špičku trucku v šikmém úhlu. Tak bys měl/a být schopný/á vypáčit ložisko z kolečka

  • Dej si pozor, abys nepoužil/a moc velkou sílu, nebo bys mohl/a ložisko zničit. Nečekej ale, že to jde úplně samo.

 

 

 Jak se starat i svá ložiska? 

ZAPRVÉ: Voda způsobí, že ti budou ložiska reznout, proto se jí snaž vždy co nejvíc vyhýbat (teď mluvíme i o obyčejném dešti, nejen projíždění kalužemi). Držet se dál od vody je koneckonců lepší i pro tvojí desku a celkově pro bezpečnost jízdy. 
Ložiska se také úplně nepřátelí s prachem, který jim může zadělat na pořádný problém. 

ZADRUHÉ: Nikdy nepromazávej ložiska předtím, než je pořádně vyčistíš! 

 

 Jak na správné čištění? 

Tady se dostáváme k důležitému bodu – pravidelné čištění ložisek totiž dokáže výrazně prodloužit jejich životnost. Je to takový rituál vzkříšení, při kterém můžeš i stará a oježděná ložiska dostat do super formy. Na čištění budeš potřebovat mazadlo, speciální nádobku a vhodné čistidlo

Nejprve musíš opatrně sundat gumové potahy nebo štítky ze svých ložisek (například pomocí spínacího špendlíku) . Pak nasadit ložiska do západky na víčku kontejneru (i se spacery a wing nuty). Kuličky ložiska by měly mířit nahoru a klícka, ve které sedí, dolů. Kontejner pak napusť čistidlem (nemusí být úplně plný) a zavři víčko. Několik vteřin s nádobkou třepej, aby se to uvnitř vše promíchalo. Pak to ještě chvíli nech takto zavřené a namočené. Po chvilce opatrně vyndej ložiska a nech je uschnout. Až budou kompletně suchá, kápni na každé dvě kapky mazání, nandej zpátky štítky a jsi ready to go! Pokud nemáš speciální kontejner, můžeš vždy použít menší misku. 

 

>> TA NEJLEPŠÍ LOŽISKA NAJDEŠ V PROKLIKU <<

Tak se o ně krásně starej, ať to jezdí samo. 

Pozdravy posílá, 

Tvoje BS Crew.