#1 Jak vybrat ideální snowboard: Vyčerpávající shrnutí!
Výběr toho pravýho snowboardu možná na první pohled vypadá jako složitá záležitost. Spoustu typů, variant a faktorů, který člověk musí zvážit. Uznáváme, že hračka to rozhodně neni. Ale zároveň to neni ani raketová věda. A už vůbec ne po přečtení tohohle návodu.
Hodně lidí dává při výběru snowboardu na doporučení. Ne, že bychom měli něco proti důvěřování kamarádům nebo radám od zkušenějších, ale snowboard je dost specifická záležitost. To, co je pro jednoho naprosto ideální prkno, může druhýmu snowboardovej život úplně otrávit.
Jak jsme psali na začátku, výběr pravýho snowboardu na první pohled možná vypadá jako složitá záležitost. My tě ale chceme přesvědčit o opaku. Tak nepřestávej číst a nech se provést výběrem toho správnýho snowboardu jednoduše krok po kroku.
STYL JEŽDĚNÍ
Hned na začátku je důležitý si srovnat v hlavě jak a kde chci jezdit. Od toho se potom odvíjí další vlastnosti, který musí snowboard mít.
All-mountain je taková zlatá střední cesta. All-mountain boardy jsou navržený pro sjezdovky, prašan i parky. Ideální pro začátečníky nebo ty, co chtějí prostě univerzální snowboard.
Freestyle snowboardy jsou ta nejlepší volba pro ty, co tráví většinu dne ve snowparku. Díky kratší délce a true twin tvaru zvládnou skoky, switch stance jízdu, jiby a všechny podobný srandy.
Freeride je zas pro jezdce, co se pohybujou hlavně mimo upravený sjezdovky. Tyhle snowboardy jsou tvrdší a delší, takže výborně drží při jízdě jednim směrem ve vysoký rychlosti.
Powder boardy prostě patřej do prašanu. Často jsou spojovaný s kategorií Freeride, ale powder board má ještě širší špičku a často hodně specifickej tail (zadní část prkna). Vázání má daleko za středem a nose (přední část prkna) výhradně s profilem Rocker, díky čemuž jezdec proplouvá prašanem jak na surfu.
Carving je oprášenej hit ze začátků snowboardingu, na tohle opojení obloukem je samozřejmě možný pořídit si speciální board, kterej mimo super retro tvar nabízí ty nejlepší vlastnosti pro skvělej pocit z extrémně položenýho oblouku. Koukni na článek o boardech Korua.
Víc o parametrech prken na různý styly ježdění se dočteš ve speciálním článku » [ #2 Styl ježdění a rozdíly mezi boardy ]
DÉLKA
Možná jsi někde zaslechl/a, že snowboard ti má být tak akorát k bradě. Tahle poučka je dobrá na přibližnou orientaci, ale při pořádnym výběru to už není jen o výšce. Ta je totiž důležitá v kombinaci s váhou. Proto na začátek doporučujeme kouknout do tabulky a najít si tak přibližnou délku svýho snowboardu.
Našel/a ses? Fajn. Ale pořád jde jen o orientační číslo. Tabulka počítá s all-mountain snowboardem pro středně pokročilý. Takže doporučujeme myslet i na svůj styl jízdy a dovednosti. Když víš, že jsi spíš freestyle jezdec, bude vhodnější o něco kratší snowboard, naopak freerideři si vezmou spíš delší. Stejně tak začátečníci by si měli z obecný délky pár čísel odečíst.
Podrobnější info najdeš tady » [ #3 Správná délka: Jak vypadá rovnice pro nejlepší snowboard? ]
ŠÍŘKA
Naprostá většina výrobců rozlišuje dva druhy šířky snowboardu: Standard a Wide. Některý výrobci maj ještě mezistupeň, kterej nazývaj Mid-wide. Při výběru bys měl/a vyjít z velikosti svý boty. Až do velikosti 44 (EUR) ti bude stačit standard. Na nohu větší než 44 už bude potřeba Mid-wide nebo Wide.
Jestli jsi někde na hraně, základní pravidlo u šířky je, že by bota měla přesahovat vpředu i vzadu (na každý straně) spodní hranu prkna o 1–2 cm. A jestli ještě nemáš přesně vybraný boty, můžeš využít stejný pravidlo v jinym znění: Bosá noha by měla být přibližně stejně dlouhá jako šířka snowboardu v oblasti insertů.
Proč zrovna tolik centimetrů? A jak záleží na úhlu vázání? O tom se dočteš ve speciálním článku » [ #4 Správná šířka: Jak změřit šířku ideálního snowboardu a zvolit vhodnej úhel vázání? ]
ZKUŠENOSTI
Asi nejhorší chybu, kterou může začátečník udělat, je koupit si snowboard pro pokročilý nebo profíky s tím, že „se k němu projezdí“. Jen si představ, jak by to asi dopadlo, kdybys dělal/a autoškolu ve Ferrari.
Snowboardy se podle zkušenosti liší v délce a tvrdosti (flex), díky kterejm zaznamenáš rychlejší progress a celkově si prostě jízdu užiješ úplně jinak. Takže žádný zbytečný machrování, ale ani podceňování!
Takže podle čeho vybírat snb pro začátečníky? Sleduj ve speciálním článku » [ #5 Podle čeho vybrat nejlepší snowboard pro začátečníka? ]
TVAR
Directional
Běžnej u freeride a all-mountain boardů. Uzpůsobenej na jízdu převážně jednim směrem. Bejvaj tvrdší vzadu a měkčí vpředu – tim pomáhaj držet stabilitu i ve vyšších rychlostech.
True Twin
Symetrickej tvar s identickou šířkou a tvrdostí vpředu i vzadu. Vázání se na něj dává přesně doprostřed. Ideální pro freestyle. Důvod tě asi nijak nepřekvapí: oproti předchozímu tvaru je totiž ideální pro jízdu na obě strany.
Directional Twin
Jak název napovídá, jde o kombinaci toho nejlepšího z Directional a True Twin tvaru. Symetrickej tvar s rozdílnou tvrdostí na obou koncích. Vhodnej pro all-mountain a freestyle ridery, který možná upřednostňujou jízdu na jednu stranu, ale umí si poradit i v druhym směru.
Asymmetrical
Idea těhle boardů tkví v tom, že tvý tělo neni symetrický, totiž předek a zadek tvýho těla se dost podstatně liší. A tim pádem by neměl bejt symetrickej ani tvůj snowboard. Asymetrický boardy nemaj stejně vykrojený rádiusy a maj speciálně poskládaný jádro. Na hraně, kde jsou tvý paty, máš logicky horší stabilitu, a tak ti kombinace většího vykrojení a měkčího jádra právě pod patama umožní zaříznout stejně dramatickej oblouk, jakej dokážeš projet na hraně, kde jsou umístěný tvý špičky. Největší výběr asymetrickejch snb nabízí značka GNU.
Tvarům jsme se detailně pověnovali v tomhle článku » [ #6 Tvar snowboardu: Kterej ti nejvíc sedne? ]
PROFIL
Camber
Nejběžnější tvar pro snowboardy, a přitom oblíbenej i mezi vrcholovejma riderama v parcích i mimo sjezdovky.
Nabízí totiž nejlepší odraz (pop) a nejdynamičtější jízdu (carving) ze všech profilů. Jak napovídá obrázek, kontaktní body má na koncích. Mezi vázáním je zase board „vypruženej“ směrem od země. A právě tohle vypružení dává Camberu ty jedinečný vlastnosti… Nováčkům ho spíš nedoporučujeme.
Rocker
Jako kdybys otočil camber. Dotek uprostřed a odlehčení na koncích. Rockery jsou skvělý pro průjezd prašanem a dobře se s nima blbne i v parku. Díky zvednutejm špičkám totiž umí podržet i při nedotočenejch dopadech z kickeru. Vhodnej i pro nováčky.
Flat
Klasickej kompromis mezi výše zmíněnejma. Flat vyplňuje meziúroveň mezi camberem a rockerem. Odpouští víc chyb při zatáčení než totální camber a při zaříznutí hrany podrží víc než rocker.
Rocker/Camber/Rocker
Víc odpouštějící verze Camberu. Camber zóny se dělaj různě dlouhý. Obecně platí, že čím je camber zóna kratší, tím snáz si s boardem poradí i začátečník.
Rocker/Flat/Rocker
Proti předchozí variantě s camberem mezi vázáním je flatová verze ideálnější na freestyle blbnutí na sjezdovce.
Camber/Rocker/Camber
Nitro tomu říka Gulwing, Burton Flying V, LiBTech C2, C2x, C2E… Tenhle tvar se snaží mít to nejlepší z obou světů/mít co nejlepší pop, edge hold, powder flow atd.
Co je teda nejlepší? Snowboarding za posledních pár let prochází v tomto ohledu obrovskou revolucí. O žádnym profilu se totiž nedá říct, že by byl víc než jinej. Pro každej level a způsob ježdění je tu něco.
V zásadě ale platí, že:
• Camber umožní lepší a agresivnější projetí zatáčkou a má super pop.
• Rocker zase líp plave v prašanu a rozumí si s hračičkama v parku. Zároveň se ale rockery doporučují začátečníkům, protože jsou poddajnější a jednodušeji se s nima naučíš zatáčet.
Jaký jsou jejich další benefity? To se dočteš ve speciálním článku. » [ #7 Profil snowboardu: Kterej je přesně pro tebe? ]
FLEX
Flex označuje přesně to, co myslíš. Flexibilitu snowboardu. Nebo jestli chceš, jeho měkkost/tvrdost. Číslování flexu je ještě rozmanitější, než tvary a profily boardů dohromady. Neni totiž nijak standardizovaný napříč výrobcema. Může se tak stát, že střední flex bude u jednoho výrobce docela měkota, kdežto u jinýho už docela tvrdší board.
Pokud začínáš, je potřeba počítat i s tvojí vahou. Z logiky plyne, že jestli máš 40 kg i s obutejma botama, tvrdej flex si jen těžko ochočíš. V praxi to pak může dopadnout i tak, že bude snowboard řikat tobě, co máš dělat, a ne naopak.
Měkčí flex
Zpravidla půjde o hravější freestylový a některý all-mountain boardy. Víc ti odpustí a líp se na nich naučíš. Z toho důvodu je měkčí flex vhodnější pro začátečníky a lehčí ridery.
Tvrdší flex
Tyhle boardy volej zkušení rideři vlastně pro jakejkoli styl – jsou spolehlivější ve vyšších rychlostech, líp držej v zatáčkách a v parku ti nabídnou větší odraz. Je to taky správná volba pro těžší jezdce…
Hádáš správně. Flexu jsme taky věnovali samostatnej článek » [ #8 Flex snowboardu: V čem ti jeho ohebnost přidá a v čem přitíží? ]
FIXACE VÁZÁNÍ
Existují 4 základní druhy fixace vázání na board. 4x4, 2x4, Burton 3D a Burton The Channel. Jak už název napovídá, poslední dvě jsou specifický pro boardy od Burtonu. Naštěstí se většina výrobců vázání přizpůsobila, takže se daj i vázání od Burtonu kombinovat i s jinejma prknama.
Detailnější info o vázání hledej tady » [ #1 Jak vybrat ideální vázání na snowboard: Vyčerpávající shrnutí ]
DÍKY!
Žes dočet/la až sem náš ultimátní návod pro výběr správnýho snowboardu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.
Jaký snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A vidíme se v příštim článku!
[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]
Pro ten pocit promočenejch rukavic a promrzlejch tváří,
tvá BS crew