0

#1 Jak vybrat nejlepší boty na snowboard: Vyčerpávající shrnutí!

Výběr dobře padnoucích bot na snowboard je dost možná ta nejpodstatnější věc při nákupu novýho gearu. Takže to nebudem zbytečně protahovat. Jdeme na to!

08.01.2019 7276

První rada nad zlato? Boty, který ti jsou nejpohodlnější, jsou ty pravý. Tečka. 

Špatně zvolený boty ti zkazí celej zážitek z hor. A nohy ti to daj taky nekompromisně sežrat. Je třeba mít na paměti, že komfort a bezchybný spojení boty a nohy jsou tou nejvyšší prioritou při výběru bot.

Barva nebo cena by tě tak měly zajímat až na druhym místě. Většina jezdců má boty na několik sezon, a tak se dobře investovaná částka rozhodně vyplatí. 

Vybrat boty bez zkoušení je poměrně loterie. Nejlepší je vyzkoušet víc typů a značek (a nechat si u toho poradit zkušenym prodavačem na některý z našich prodejen). Pokud se rozhodneš boty koupit online, počítej s tím, že budeš možná posílat boty zpátky kvůli velikosti. Vratka ale neni žádnej problém, jen zabere trochu víc času. 

Teď už konečně k samotnýmu výběru nejlepších snb bot. Během tohohle vyčerpávajícího shrnutí tě vezmeme do všech následujících kategorií:

VELIKOST A FIT
• FLEX
• STYL JÍZDY
• KOMPATIBILITA S VÁZÁNÍM
• ZPŮSOB ZAVAZOVÁNÍ

 

VELIKOST A FIT

Nejdůležitější věc. To už jsme zmiňovali uplně na začátku. Trochu tricky ale je, že se číslování výrobců dost často rozchází. Připrav se na to, že se od tvejch tenisek bude lišit i o víc než celý číslo. Pokud běžně obouváš velikost US 10 / EUR 43, SNB boty od Burtonu ti nejspíš budou US 11. 

Pokud nakupuješ online, napiš nám na shop@boardstar.cz (nebo do chatu vpravo dole) délku chodidla v cm a my ti doporučíme správnou velikost u jednotlivejch značek. (Nohu změř tak, že ji postavíš patou na zem a chodilo opřeš o zeď.)

 

Co při zkoušení sledovat a na co si dát pozor?

Místa tlaku – Správně zvolená bota je ta, ve který tě nic netlačí. Boty by ti měly prostě padnout. Různá šířka a délka chodidla, kotníku, nártu… všechno musí sedět. Vložky bot se chodidlu sice trochu přizpůsobí, ale pokud tě někde bota výrazně tlačí, nepočítej s tím, že se to ježděním nějak poddá!

Dostatek prostoru okolo prstů – Dobře dotáhni botu i vložku a vnímej prsty. Neměly by se mačkat k sobě a správně bys ani neměl/a cítit špičkama konec boty! Lehce pokrč kolena, noha se v botě zasune trochu dozadu, přenes váhu na špičky… Je to pro prsty pohodlný? Vzhledem k tomu, že při jízdě na snowboardu dochází permanentně k přenášení váhy z pat na špičky, je klíčový, aby se prsty při stání nedotýkaly konce boty. 0,5 cm je optimální prostor, který bys měl/a prstům dopřát, aby přežily celodenní ježdění bez výraznějších protestů.

Zvedání paty – Noha je v botě fixovaná, ale k určitýmu pohybu nohy ve vložce vždy dochází. Pro zvedání paty platí, že by se noha neměla zvedat o víc než 2 cm. Pokud se i po správnym dotažení boty pata příliš zvedá, je to špatně. Při přenášení síly na přední hranu bude docházet ke zpoždění a nepřesnostem. A po těch nikdo z nás netouží.

Příliš úzkej kotník – Pokud máš úzkej kotník, zaměř se na boty, který s tim počítaj. Nedostatečně fixovanej kotník je přímá cesta do nemocnice.

Ponožky – Klasika, která si ale zaslouží připomenout. Při zkoušení bot doporučujeme použít ponožky, ve kterejch pak budeš jezdit. Ponožky si prohlídni tady.

 

FLEX

Flex (pružnost nebo ohebnost) je vlastnost boty, která ji definuje jako měkkou či pevnou. Síla, kterou působíš na snowboard, se přenáší botou a vázáním. Pokud je bota měkčí, přenášená síla se částečně ztrácí v ohybu boty a ta dává jezdci větší volnost pohybu. Pevná bota oproti tomu vyžaduje velmi přesnou techniku, protože se každej pohyb jezdce přenáší ihned a přesně. 

 

Pro začátečníky rozhodně doporučujeme měkčí boty, který jim odpustí chyby.

 

Neni to ale žádný dogma. Jde totiž vlastně o prostou mechaniku. Vše vždy záleží na váze a síle jezdce, tzn. čím větší silou na vybavení působíš, tim potřebuješ pevnější a odolnější vybavení. 100kg ragbista potřebuje jiný vybavení než 50kg šachista, i když budou oba začátečníci…

 

STYL JÍZDY

Freestyle/Park 

​Doporučujeme měkčí a střední Flex. Boty tak líp odpruží dopady z kickerů a samozřejmě ti umožní i líp protáhnout trik. Boty nafreestyle mívaj nízkoprofilový podrážky – pro zvýšení citu pro prkno – a taky systém pro tlumení nárazů při dopadu. To je v parku a na jibbing potřeba víc než kde jinde. Pro ještě lepší ochranu pak doporučujeme setup kombinovat i s freestyle vázáním, který má systém absorbce nárazů také.​
 

Freeride 

Pro ty z vás, co se radši pohybujou mimo sjezdovky, je důležitá trakce podrážky. Boty s  podešví speciálně navrženou pro hiking ti při náročnejch výstupech ušetří ohromný množství energie a nedovolí uklouznout na náročnejch a často riskantních místech, který freeridery přitahujou jako magnet.

Pro perfektní kontrolu nad snowboardem při rychlý jízdě je taky nutný, aby ti boty přesně obepínaly nohu a nedocházelo ke zvedání paty. Boty na freeride maj flex střední až tvrdej, aby se síla přenášela na snowboard co nejrychleji a nejpřesněji. Pamatuj ale na to, že tvrdý boty jsou vhodný jen pro opravdový experty, protože ti neodpustí ani to nejmenší zaváhání. 

 

All-Mountain 

Jako u prknen a vázání – All-Mountain je kombinace předešlýho. 

All-Mountain jezdci vetšinou jezdí po upravenejch svazích, ale příležitostně je láká čerstvej prašan nebo pěknej rádius vedle sjezdovky. Spektrum All-Mountain bot je hodně široký, takže je najdeš s flexem od měkkýho přes střední až po tvrdej. Tady půjde vyloženě o tvý osobní preference, takže… Baví tě spíš freestyle jízda, nebo řezání oblouků ve velký rychlosti… Chceš víc tlumení a flex, pevnost, nebo trakci?

 

KOMPATIBILITA S VÁZÁNÍM

Vzhledem k výběru bot je důležitý si vybrat i vhodný vázání tak, aby se jejich vlastnosti podporovaly a tvořily logickej celek. (A že si kombinováním nejmenších detailů můžeš slušně vyhrát…)

Snowboarding je rozmanitej sport, a rozmanitá je i nabídka gearu (od bot po prkna a přes vázání zpátky). Je důležitý, aby sis před tim, než začneš klikat do našeho konfigurátoru, udělal/a jasno, co chceš.

 

Dva extrémní příklady pro jednoduchý pochopení

• Jezdíš opatrně a pomalu: Vybereš si měkký boty, vázání… ale použiješ tvrdý prkno. Výsledek je, že se budeš trápit v každý zatáčce, protože ti tvrdý prkno nedovolí zatočit.

• Jsi silovej a agresivní jezdec: Vemeš pevný boty, pevný prkno… ale měkký vázání. Co se stane? Všechny tvý povely prknu se ztratěj právě v měkkosti toho váza.

 

Dobrá zpráva je, že se v současný době dá většina bot a vázání od různých výrobců úspěšně kombinovat. Jistotou je samozřejmě koupit boty a vázání od stejnýho brandu, ale i tam je potřeba vždycky zkontrolovat několik důležitejch detailů:

• Vázání se dělaj v 2–3 velikostech a pokrývaj tak rozsah několika velikostí bot. Detailní přizpůsobení velikosti se provádí nastavením podložky vázání nebo vysunutím paty vázání.

• Bota se nesmí dřít o boky vázání, tak by se mohla rychle zničit.  

• Je důležitý, aby sklon, prohnutí a tvar zadní části boty co nejlíp kopíroval tvar opěrky vázání. Pokud tomu tak nebude, nebudeš mít dostatečnou kontrolu při oblouku na patách. 

• Bota musí být ve vázání pevně fixovaná. K tomu slouží systém pásků a přezek, který lze mnoha způsoby nastavit tak, aby se vázání a bota optimálně spojily v jeden funkční celek

Opět platí, že jakmile si nebudeš ničim jistej/jistá, stačí napsat na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu ;)

 

ZPŮSOB ZAVAZOVÁNÍ

Do následujících 3 hlavních kategorií se dají rozdělit včechny používaný systémy zavazování:

• TKANIČKY

• SPEED LACING  „RYCHLO UTAHOVÁNÍ“

• BOA 

 

Tkaničky

Tradiční a stále hojně používanej systém zavazování, kterej má svý zapřísáhlý fanoušky. Přesnýho dotažení dosáhneš ale leda pevnym stiskem a silou. 

[ Prohlídnout boty na tkaničky ]

 

Plusy

+ při zavazování si můžeš botu na různejch místech utáhnout jinak silně

+ když se ti tkanička přetrhne, dá se to docela slušně vyřešit hned na místě

+ boty s tkaničkama bývaj levnější

 

Mínusy

- bez dostatečnýho stisku a síly si botu dobře nedotáhneš

- nemůžeš je zavazovat v rukavicích, což může bejt v pořádný zimě docela nepříjemný

- během dne se můžou povolovat (tomu se dá ale zabránit speciální zavazovací technikou, kterou používaj hokejisti

 

Speed lacing (Quik/fast lacing)

Tenhle systém používá hodně výrobců. A každej si ho taky dělá tak trochu po svym. Co maj ale všechny společnýho, je systém vysokopevnostních lanek zabudovanejch ve skeletu boty. Ten tvoří dvě nezávislý zóny. Jedna pro spodní část boty a druhá pro dotažení v oblasti holeně. Lanka maj madla, za který jednoduše zatáhneš směrem nahoru a zajistíš. Madla pak schováš do pouzder po stranách boty.

[ Prohlídnout boty se systémem Speed lacing ]

 

Plusy

+ opravdu rychlej systém zavazování a povolování

+ snadno se používá i v rukavicích

+ duální systém stahování umožňuje nezávisle utáhnout různý části boty

 

Mínusy

- dobrý dotažení předpokládá určitý množství síly

- může se občas povolit, ale dotažení je otázkou okamžiku

 

Boa®

Systém využívající patentovanej mechanismus, kterej je velmi spolehlivej a lehce se ovládá. Není proto divu, že si nachází stále větší místo nejen mezi snowboardovejma botama. Pro dotažení zamáčkneš ovládací kolečko, dalším otáčením dotahuješ. Jakmile kolečko povytáhneš, bota se povolí.

Jednodušší Single Boa® používá jedno ovládací kolečko, který utahuje botu jako celek. Double Boa® používá ovládací kolečka dvě, botu tak dotahuješ pomocí dvou nezávislejch zón, což dovoluje perfektní nastavení míry fixace a pohodlí.

[Prohlídnout boty se systémem BOA® ]

 

Plusy

+ velmi jednuduchej a spolehlivej systém, kterej dotáhneš bez použití síly 

+ lze snadno ovládat i v rukavicích

+ obvykle dobře zamezuje zvedání paty

 

Mínusy

- pokud se ti poškodí, na kopci ho neopravíš

 

Vnitřní vložky

Vložky do bot se vyráběj z materiálu, kterej se díky teplu tvaruje, aby padnul na nohu jak ulitej.

Dělíme je na Standard, Moldable a Heat Moldable. Heat Moldable se po nahřátí (například fénem), nazutí a dotažení věrně přispůsobí noze během několika málo minut. Moldable a Standard se přizpůsobí taky, ale použijou k tomu teplo tvejch nohou, který po pár jízdách vložku samy vytvarují. 

Součástí základních vložek je i stahovací systém, kterej nohu v botě pevně fixuje. U dražších bot nefixuješ nohu samotnou vložkou, ale ortézou, která je součástí vnějšího skeletu. Takový dotažení je bezpečnější pro kotník a zamezuje zvedání paty

Většina vložek je vybavená suchym zipem, kterej zajistí jazyk vložky proti posouvání do strany. Suchej zip taky líp fixuje holeň a brání tak povolování vložky.

 

Ponožky

Snowboardový ponožky plní důležitou funkci – udržujou nohu v suchu a teple. Ovšem jenom ty kvalitní.

Pokud patříš k těm, kterejm nohy v zimě omrzaj, doporučujeme ponožky se speciálním zateplením např. z Merino vlny, který výborně odváděj vlhkost a nohy udržujou v teple. 

Dobrý ponožky jsou prostě základ. Nehledě na to, že by měly bejt věcí, kterou při kupování gearu začneš. Jak jsme psali už na začátku, už při zkoušení bot bys měl/a mít na noze ponožky, ve kterejch pak budeš jezdit. 

[ Prohlídnout ponožky na snowboard ]

 


Tak. Uff, to je k botám snad všechno. A nejenom k botám. Tohle je zatim poslední díl našeho vyčerpávajícího seriálu o výběru správnýho snb gearu. Doufáme teda, že jsi v týhle oblasti aspoň o něco moudřejší než na začátku… budem rádi, když nám na známej mail shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu napíšeš, jak tě čtení bavilo, jestli ti to v něčem pomohlo a nebo jaks zamachroval/a na nějakýho frajírka, kterej vlastně vůbec nevěděl, o čem mluví. 

 

TEĎ UŽ JENOM NÁŠ ZÁVĚREČNEJ OBŘÍ DÍK

Žes čet/la náš návod pro výběr správnýho snb gearu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.

Jaký snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A pokud jedeš odzadu a začal/a jsi timhle článkem, dej šanci i těm ostatním.

 

[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]

 

Z lásky ke snowboardingu, 

tvá BS crew