0

#7 Profil snowboardu: Kterej je přesně pro tebe?

Camber, Rocker, Hybrid… Názvy různejch profilů ti možná trochu motaj hlavu. V tomhle článku všechno narovnáme a vysvětlíme ti, jak kterej profil vypadá a k čemu se nejvíc hodí. Ready? Jdeme na to!

19.12.2018 4097

Profil je tvar, nebo možná můžem říct křivka, kterou uvidíš, když se na snowboard díváš ze strany. U profilu používáme pojmy jako Camber a Rocker. Když si vezmem na pomoc trochu matiky, platí, že to, čemu říkáme Camber, má konkávní tvar (oblouk nahoře) a Rocker zase konvexní tvar (oblouk dolu). Pro úplný porozumění mrkni na následující obrázek ;)

 

 

 

ZÁKLADNÍ PROFILY

 

Camber

Camber je to nejtradičnější, co může být. Existovala totiž doba, kdy snowboardy neměly jinej profil než právě Camber. Jeho prohnutí míří vzhůru ve středu prkna. Hmotnost jezdce působí tlakem směrem dolu, což má za následek pružnej odpor konkávního tvaru prkna a extra pop. Tyhle snowboardy jsou živý a dynamický. Ze všech profilů dávaj jezdci nejsilnější zpětnou odezvu. Čistej Camber má skvělej pop pro ollies a dobře technicky vybavenýmu jezdci umožní precizní kontrolu při jízdě na hraně.

 

 

Pro koho se (ne)hodí?

Máš rád razantní jízdu na sjezdovce ve stylu závodů BoarderCross? Pak je pro tebe Camber ideální volbou. 

Do prašanu si ho radši neber, budeš totiž muset bojovat se špičkou, která má díky prohnutí dolu tendenci zajíždět pod sníh. Neříkáme, že by to s nim vůbec nešlo, ale existujou verze s rockerem ve špičce, který si s prašanem poraděj podstatně líp. O tom ale níž.

U parkovejch jezdců je Camber ceněnej pro jeho bezkonkurenční pop (odraz). Takovou odezvu při odrazu ti nenabídne žádný jiný prohnutí… fyzika!

Čistej Camber bychom začátečníkům spíš nedoporučovali – ve svý povaze nemá chuť ti jízdu moc usnadňovat. Je v něm vcelku jednoduchý „zakousnout hranu“


 

Rocker

Jde o opak tradičního Camberu, kterej jsme ti právě představili. Když se prvně objevil Reverse Camber (jak se Rockeru řiká v Améru), odstartoval revoluci. To bylo zhruba v roce 2008. Snowboarding přestal být jen světem Camberu. A snowboardovej svět přivítal tuhle technologi s nadšením!

Rocker má souvislej konkávní tvar od špičky po patku (s vrcholem mezi vázáním). Tenhle profil skvěle plave v prašanu, dává jezdci uvolněnej a chyby odpouštějící feel. V současný době se však prosazujou spíš Hybrid Rockery, o kterejch se dozvíš vzápětí.

 

 

Pro koho se (ne)hodí?

Jednoduchej do parku a na blbinky cestou dolu po sjezdovce. Manuály, buttery a pressy jsou jeho doménou. Jednoduše se na něm zatáčí – díky konkávnímu prohnutí tak nějak plave na sjezdovce. Zatáčí vlastně úplně sám, [ízy pízy]. 

Ze svý podstaty ti naopak nedá moc popu.

Co se týče řezanejch oblouků, tak ty nechává na Camberu. 

Rockery se zpravidla vyráběj měkčí, a tak je nedoporučujem těžším jezdcům.


 

HYBRIDNÍ PROFILY

Konečně jsme u nich. Podle názvu musíš tušit, že jde o kombinace profilů už zmíněnejch. Nejčastěji narazíš na Rocker/Camber/Rocker a Camber/Rocker/Camber. Pojďme na ukázky.

 

Rocker/Camber/Rocker​ (aka Hybrid Camber)

Rockery u špičky a patky jsou skvělý při jízdě v prašanu. Umožňujou doslova „plavat“ nad sněhem, zatímco Camber mezi insertama tvý jízdě dodává stabilitu, pop a drží edge-hold.

 

 

 

Pro koho se (ne)hodí?

Je to univerzální prohnutí, který zvládne vše od parku přes sjezdovku až po freeride. Potřebnej edge-hold dostaneš od Camberu pod nohama a odpouštění zákusu hran a „surfování“ v prašanu zajistí Rockery. Tenhle profil je rozhodně vhodnej i pro začátečníky.


 

Camber/Rocker/Camber (aka Hybrid Rocker)

Cambery směrem ke špičce a patce dodaj tvý jízdě pop, zatimco Rocker mezi vázem proti čistýmu Camberu trochu ubere na citlivosti a líp se s nim popluje prašanem. 

 

 

Pro koho se (ne)hodí?

S timhle profilem se vyloženě dobře zatáčí. Je dobrej na buttery a odjedeš s nim na pána i větší kickery. Tohle je asi nejuniverzálnější volba vhodná pro ridery napříč zaměřením.


 

Rocker/Flat/Rocker (aka Flat to Rocker)

Objevuje se i tahle kombinace. Flat pod nohama dodává pohodovou stabilitu a chová se jako takovej mírnej brácha Camberu. Rockery na koncích pomáhaj od toho pověstnýho zařezávání hran, kterejma tě čas od času vystraší jak čistej Flat, tak čistej Camber.

 

 

Pro koho se (ne)hodí?

Tenhle profil je vhodnej pro začátečníky a freestylově orientovaný jezdce.


 

Camber/Rocker 

Freeridovej speciál, kterej má vázání posunutý dozadu a pěkně klenutej Camber přímo pod ním. 100% dynamika pro průjezd obloukem. Prodloužená špička s Rockerem. Díky Rocker prohnutí a větší ploše má špička tendenci vyplouvat nad sníh. V praxi se to projeví hlavně v tom, že ti odpadá nutnost mít extrémní váhu na zadní noze, a tak je průjezd sněhovejma peřinama mnohem míň fyzicky náročnej. 

 

 

 

Pro koho se (ne)hodí?

Skvělej na Carving a Freeride. Klasický triky a jízdu na switch od něj ale nečekej.


 

To je pro dnešek všechno. SNB brandy se samozřejmě snaží každej rok přicházet s něčim novym a profily procházej neustálym vývojem. Trochu ubrat tady, trochu přidat sem…  Ale výše uvedený profily tvoří základ současnýho poznání fyziky ve snowboardingu. Tak doufáme, že ti je po přečtení tohohle článku jejich využití o něco jasnější!

 

A NA ZÁVĚR? JEDNO VELKÝ DÍKY!

Že čteš náš návod pro výběr správnýho snowboardu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.

Jaký snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A vidíme se v příštim článku!

 

[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]

 

Pro ten pocit promočenejch rukavic a promrzlejch tváří, 

tvá BS crew