0

#2 Styl ježdění a rozdíly mezi snowboardy: Jaký podmínky ti nejvíc sednou?

Proč by každej rider měl mít jasno v tom, jakej styl jízdy ho nejvíc baví? Tak především proto, že to dost určí vhodnej výběr gearu. A věř, že na správnym snowboardu se správnym vázáním a botama si jízdu užiješ mnohem líp, než když si je vybereš jenom podle oblíbený barvy…

17.12.2018 5337

Každej má svůj jedinečnej styl, stejně jako představy o „nejlepších podmínkách na světě“.

Pro představu. Pokud nechceš svůj den trávit ničim jinym než jibováním v parku, pak ti bude k ničemu tvrdej board nadesignovanej pro freeride. Stejně tak si moc neužiješ sjíždění namrzlýho čerstvýho manžestru na boardu vytvořenym pro blbnutí v parku. (Pokud právě začínáš a o tom, co by se ti mohlo líbit, nemáš zatim ani páru, mrkni na náš náš článek pro začátečníky.)

 


Jestlis ještě nečet/la naše vyčerpávající shrnutí aka Začátek výpravy za snowboardem snů, doporučujem ti začít právě tam:

[ #1 Jak vybrat ideální snowboard: Vyčerpávající shrnutí! ]


 

3 ZÁKLADNÍ TYPY SNB
(a podmínky, do kterejch se hodí)

Dneska se spolu koukneme na tři základní dělení snowboardů a zkusíme přijít na to, co ti sedí nejvíc.

 

All Mountain snb je tak trochu holka pro všechno. Mistr univerzál. Prkno vyladěný pro nejširší použití. Není nikterak specializovaný, pokud za specializaci nebereme univerzálnost :-) Vychází to z principu celýho tohohle rozdělení.

Tak například. Na Freeride je dobrej directional tvar s vázáním posazenym trochu vzadu. Na Freestyle by se ti ale zas hodilo vázko na prostředku a board na jízdu oběma směrama. All mountain stojí přímo mezi nima a nabízí ti vyzkoušet všechny druhy snowboardingu.

Flex

Začátečník nechť kouká po měkčím flexu. Pokud chceš trávit čas spíš na sjezdovce zakrojenej v rychlym oblouku, budeš koukat po tvrdším flexu

Tvar

Obecně se dá říct, že All Mountain boardy se dodávaj s Directional (pro jízdu výhradně jednim směrem) a Directional Twin tvarem (symetrickej tvar s rozdílnou tvrdostí na obou koncích).

Délka

Pokud tíhneš k freestylu, jdi do kratšího snowboardu. Freerideři zase zvolí delší board. A pozor. Pořád se tu bavíme o All Mountain variantách. Jde o to, co chceš dělat k tomu. Jestli spíš vyjet mezi zapadaný stromečky, nebo potrápit jibby.

Šířka

Šířka je definovaná velikostí nohy. 

All Mountain je vždycky to „něco mezi“. A možná proto se těší takový oblibě napříč riderama. Od začátečníků po profíky. Když tě omrzí park, prostě vyrazíš na sjezdovku nebo do prašanu. 

Nemůžeš se dočkat, jak vypadaj designy všech All Mountain snowboardů?
Už na tebe čekaj! » [ Ukaž mi všechny All Mountain boardy ]


 

Co tě napadne, když se řekne Freestyle? Park. Samozřejmě. Jenže to je pořád pěkně širokej pojem. Tady je potřeba jít ještě hloubš. Je totiž razantní rozdíl, jestli chceš blbnout na jibbech, boxech a točit malý tríčky, nebo lítat na megakickrech a točit nesmyslný triky, který na 360° teprve začínaj. A pak je tady ještě rampa…

Takže jak se v tomhle ohledu liší specifikace Freestyle boardu?

Flex

Park

Hodně freestylerů do parku vybírá medium-soft flex. Takovej je totiž dost měkkej, aby s nim cejtili jibby a dobře se jim prohybal při grabu (o vůli při dopadech ani nemluvě…), pořád je tam ale to medium. A to zaručí dostatečnou pevnost při rychlejším nájezdu. Když je potřeba.

Měkkej (soft) flex je pak ideální pro ty, co chtěj fakt celej den strávit na bednách. A v žádnym případě nepotřebujou větší kicker, rampu, nebo nedej bože sjezdovku. 

Rampa

Přitvrzujem. Tvrdší flex (ale pořád medium) v rampě využiješ hlavně pro jeho lepší edge hold, kterej ti zaručí větší drive pro vlítnutí do triku. 

Do rampy se taky hodí snowboardy, který spadaj do kategorie All Mountain Freestyle. Především proto, že maj často právě medium flex a edge hold technologii, která je tak kýžená při rychlý jízdě po zařízlý hraně.

Extreme

Cejtíš se naobří kickery? V tom případě budeš potřebovat tvrdší flex

Tvar

Nehledě na to, který freestylový podmínky jsou pro tebe ty pravý, je pravděpodobný, že čas od času pojedeš na switch. Při nájezdu, dojezdu, whatever. Takže Twin shape je jasnej. Jestli True, Directional nebo Asymmetrical, necháme na tobě.

Délka

Obecně lze říct, že je lepší menší podprůměr. Kratší board se logicky líp ovládá. Univerzální pravidlo zní: od standardní délky odečti 3–5 cm

Šířka

Hodně freestyle riderů rádo širší boardy. Dává jim to větší stabilitu na jibbech a při skocích. Širší board možná nebude tak rychlej jako ten užší, ale to ti v parku může bejt víceméně jedno. A těch pár centimetrů navíc oceníš při stabilnějších dopadech.

Nechcem ovšem tvrdit, že čim širší, tim lepší. Existuje totiž hranice, za kterou už ten board bude spíš neovladatelnej. Jestli tě zajímá víc, šířce jsme se podrobněji věnovali v tomhle samostatnym článku » [ #4 Správná šířka: Jak změřit šířku ideálního snowboardu a zvolit vhodnej úhel vázání? ]

Profil

Mezi ty nejoblíbenější patří Hybrid Rocker, Hybrid Camber a Rocker/Flat/Rocker. V současný době se vrací čím dál více čistý Camber prohnutí, který dává jezdcům perfektní Pop a dokonalou kontrolu.

Nemůžeš se dočkat, jak vypadaj designy všech Freestyle snowboardů?
Už na tebe čekaj! » [ Ukaž mi všechny Freestyle boardy ]


 



Hory přece nejsou jenom o sjezdovkách a parcích, ne? A byť si spoustu lidí myslí, že na skvělou backcountry jízdu jim stačí klasickej All Mountain board… No jasně, stačí. Ale my si přece chceme užít parádní jízdu a ne si jen unavit svý nohy. Ready na specifikace freeride boardů? Jdeme na to!

Flex

Freeride boardy patřej bez výjimky do „tý tvrdší party“. Konkrétní tvrdost opět závisí na osobní preferenci, ale určitě to bude něco stiff (tvrdej), nebo medium-stiff flex. Aby ses v prašanu projel a ne v něm každejch 20 metrů zahučel, potřebuješ to pořádně rozjet.

Tvar

Freeride boardy se vyráběj výhradně s Directional tvarem. S vázáním posazenym za prostředkem boardu. Jsou dělaný na jízdu jedním směrem a připomínaj spíš Surf. Pokud patříš k těm, kteří chtěj v prašanu skoky odjíždět na switch, potřebuješ prkna pro Freeride freestyle ježdění - jsou to spíš Allmountainový tvary.

Délka

Pokud budeš vybírat speciální tvar se širokou špičkou a vázáním proklatě posunutym dozadu, nebude prkno o moc delší než tvoje freestylový prkno. Když sáhneš po víc konzervativnim a univerzálnějšim tvaru, počítej, že budeš chtít mít před přední nohou pořádnej kus prkna, tak si radši pár cenťáků přidej.

Šířka

Freeride boardy bývají širší, aby se jim dobře plavalo po povrchu sněhový peřiny, s nějakou užovkou to moc nepůjde. Širší bývají ve špičce a prkno se tak zadní nohou snadno ovládá.

Nemůžeš se dočkat, jak vypadaj designy všech Freeride snowboardů?
Už na tebe čekaj! » [ Ukaž mi všechny Freeride boardy ]

 

TAK CO? MÁME?

Pokud máš aspoň nějakou představu, jsme na dobrý cestě. Jasně, každej jsme originál, ale v tomhle případě je potřeba se aspoň z půlky někde najít. Jedině tak totiž vyrazíš tim správnym směrem za nejlepšim boardem pro tvýho snb spirita.

Zároveň (!) je v pohodě si uvědomit, že tě baví jezdit bomby po sjezdovce i trápit jiby v parku – a že tě to baví tak, že chceš vždycky jeden den věnovat čistě tý jedný konkrétní disciplíně. V tomhle pohledu je v pořádku mít třeba i dva boardy – jeden tvrdší All Mountain a jeden měkčí Freestyle.

 

DÍKY!

Že čteš náš návod pro výběr správnýho snowboardu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.

Jaký snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A vidíme se v příštim článku!

 

[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]

 

Pro ten pocit promočenejch rukavic a promrzlejch tváří, 

tvá BS crew