0

Skate kolečka - výprodej

Kolečka na skateboard nevydrží věčně a jsou důležitá, aby tvoje nastavení fungovalo dobře. Ať už pro tvůj starší nebo nový skate komplet: na boardstar.cz najdeš skate kolečka různých velikostí tvrdostí a tvarů. Naše doporučení níže ti ukáže perfektní kolečka pro tvůj set up.

Položek: 126

Online nákup koleček na boardstar.cz

Kolečka jsou nedoceněnou součástí skateboardu. Při skládání kompletu se často zanedbávajídůležité aspekty. Existují určité rozdíly a v závislosti na povrchu a terénu, na kterém jezdíš, se doporučují různá kola.

Měl/a by si se ujistit, že kolečka na skateboardu odpovídají zbytku tvého nastavení. Nejdůležitějšími faktory jsou velikost a tvrdost koleček. Na boardstar.cz máme široký výběr a najdeš u nás tipy, které ti s nákupem nových koleček pomohou.

Základy skate koleček - materiál a konstrukce

Kolečka na skateboard jsou vyrobeny z uretanu. Je to plastový materiál, který lze vyrábět v různých tvrdostech. Konstrukce skateboardových koleček je zhruba rozdělena na jádro kolečka a kontaktní plochu. Ložiska sedí v jádru kol a vnější povrch udržuje kontakt se zemí. Vnitřní průměr jádra kolečka je standardizovaný - skate ložiska pasují do všech běžných koleček.

Skate kolečka se vždy prodávají v sadě po čtyřech kusech. Pokud je jedno z koleček opravdu opotřebované, většinou se vyplatí koupit sadu novou. Vlastnosti, které bys měl při nákupu skateboardových koleček zvážit, jsou velikost a tvrdost. To je velmi důležité, protože kolečka spolu s ložisky určují, jak hladce nebo tiše se bude  skateboard odvalovat na různých površích.

Jak vypadají ideální skate kolečka?

Kolečka na skateboard jsou věcí vkusu a každý skater má své nápady, takže je těžké jmenovat ta nejlepší. Pravděpodobně musí mít perfektní kombinaci skluzu a přilnavosti, která vyhovuje tvým osobním preferencím. 

Mnoho skaterů přísahá na špičkové značky kol, jako jsou Spitfire Wheels nebo Bones Wheels, ale stále populárnější jsou také menší značky jako Socket nebo Ricta.

Zvláště když s ježděním teprve začínáš, je mnohem důležitější, aby kolečka odpovídala tvému nastavení. Nejlepší je začít hledáním správné velikosti.

Výběr skate koleček s ohledem na velikost

Velikost koleček většinou znamená jejich průměr. Průměr se udává v milimetrech. Dalšími důležitými rozměry jsou šířka kola nebo kontaktní plocha. To je méně důležité pro výběr velikosti a spíše otázka osobních preferencí.

Průměr koleček ovlivňuje zrychlení a (konečnou) rychlost. Malá kola zrychlují rychleji, ale rychlost příliš dlouho neudrží. U kol s velkým průměrem je to naopak. 

Pro úzká místa s krátkým rozjezdem jsou vhodnější menší kolečka. Pokud si chceš udržet rychlost bez dlouhého odrážení (např. v bowlu), doporučejeme kolečka větší.

Velikost skate koleček a výška trucků

Průměr koleček musí odpovídat výšce trucků. Pokud se kola a trucky neshodují, existují určité nevýhody. Nejzávažnější je kousání koleček. Tak se tomu říká, když kola při tricích škrtají o desku. 

Trucky lze rozdělit do tří výškových kategorií: Low (nízké), Mid (střední), High (vysoké).

Výška trucků

  • Low: 46-49mm
  • Mid: 50-53mm
  • High: 53,5-58mm

 

S vysokými trucky (High) můžeš jezdit na větších kolech až do průměru 60mm. Pro střední (Mid) trucky jsou vhodná střední kolečka do průměru 56mm a pro nízké (Low) trucky jsou vhodná menší kolečka do průměru 53mm.

Výběr koleček s ohledem na tvrdost

Druhým důležitým faktorem při výběru koleček je jejich tvrdost (durometer). Tvrdost je uvedena na stupnici A. Čím vyšší je hodnota A, tím tvrdší kolečka jsou.

Jak již bylo zmíněno, ideální kolečka mají optimální kombinaci přilnavosti a skluzu. Tvrdší kola velmi dobře kloužou, ale mají malou přilnavost. U měkkých kol je to naopak. Důležitou roli hraje také terén, na kterém jezdíš. Samozřejmě se skateboardová kolečka chovají jinak na velmi hladkém povrchu než na nerovném, hrubém povrchu.

Proto se pro různé povrchy doporučují různé tvrdosti koleček:

  • Tvrdá nebo velmi tvrdá kolečka (95A-103A) do skateprku a plazy s hladkým povrchem.
  • Poněkud měkčí kolečka (např. 92A) na drsný a nerovný terén.
  • Velmi měkká kolečka (napš. 85A) na cruising a drsné povrchy.

 

Tvrdá skate kolečka s durometrem 95A nebo vyšším dobře slidují na mnoha površích. Tvrdá kola se hůře odvalují na nerovném povrchu a jsou náchylnější k tvorbě plošinek. Tomu se říká ploché, jednostranné nebo částečné opotřebení na skateboardovém kolečku.

Měkká kola s durometrem 92A nebo nižším mají velkou přilnavost a dobře se odvalují na nerovném povrchu. S měkkými kolečky je ale těžší slidovat.

Vlastnosti tvrdých koleček

  • dobře slidují / mají menší přilnavost
  • mají větší zrychlení
  • mají nižší maximální rchlost
  • hůře jezdí na nerovném terénu
  • větší náchylnost k tvorbě plošinek

 

Vlastnosti měkkých koleček

  • hůře slidují / mají větší přilnavost
  • mají menší zrychlení
  • mají vyšší maximální rychlost
  • lépe jezdí na nerovném terénu
  • menší náchylnost k tvorbě plošinek

 

Rozdíl mezi kolečky s měřítkem tvrosti A a B

Stupnice A ve skutečnosti obsahuje 100 bodů, a proto zahrnuje pouze hodnoty do 100A. Vzhledem k tomu, že stupnice A je v horním rozsahu značně nepřesná, někteří výrobci kol používají pro svá nejtvrdší kola hodnotu 101A nebo 103A. Bones Wheels ve skutečnosti nabízí kolečka s ještě vyšší tvrdostí, a proto pro označení některých koleček používá stupnici B.

Stupnice B je dalším krokem ve specifikaci durometru a je přesnější pro tvrdší materiály. Pro srovnání: číselné hodnoty B-škály jsou asi 20 bodů pod odpovídající hodnotou A-škály. Kolečka Bones 84B tedy odpovídají cca 104A. Tato kolečka jsou mnohem tvrdší než kolečka na stupnici A.

Doporučení podle stylu ježdění

Pro někoho jsou kolečka na skateboard věda sama o sobě. Jiní už léta přísahali na stejný druh. V závislosti na tom, kde chceš jezdit, různé kombinace tvrdosti a velikosti kol fungují lépe než ostatní. Abychom ti to usnadnili, máme pro tebe několik doporučení.

Technický skateboarding

Pro tecnické triky, užší spoty nebo skateparky jsou vhodnější skateboardová kolečka s malým průměrem, protože mají rychlou akceleraci. Vysoká tvrdost a úzká kontaktní plocha činí nastavení agilní a umožňují rychlé skluzy.

  • Tvrdá až velmi tvrdá kolečka.
  • Menší průměr.

 

Street a parkové ježdění

Pokud spoty hodně měníš a nechceš se omezovat, dávají větší smysl all-round kolečka. Skateboardová kolečka s tvrdostí 95A - 99A fungují dobře téměř na každém povrchu a se středním průměrem se budeš cítit dobře ve skateparku i na většině street spotů.

  • Středně tvrdá až tvrdá kolečka.
  • Střední průměr.

 

Rampy, bowl, vertikálka

Ježdění v rampě a bowlu je velmi závislé na jajich povrchu. Pro hladký beton jako u většiny bowlů velmi dobře fungují tvrdá kolečka. Na dřevěných rampách může být trochu větší přilnavost výhodou, proto se doporučují středně tvrdá kola. Průměr by měl být větší, aby se otáčky udržely déle.

  • Durometr dle charakteru rampy.
  • Větší průměr.

 

Cruising

Když cruisuješ po městě, chceš se co nejméně odrážet a co nejdéle jet. Proto jsou měkká kolečka se širokou kontaktní plochou naprosto ideální. Měkká kolečka jsou také tišší a způsobují méně hluku. Díky velkému průměru zajistíš, že si tvoje nastavení udrží maximální rychlost po dlouhou dobu.

  • Měkká až velmi měkká kolečka.
  • Velký průměr.