0

Skateboarding pro začátečníky – tipy a triky

Vybrat si nový skate není lehké, zvlášť pro začátečníky. Abychom vám to zjednodušili, sepsali jsme pár užitečných tipů o tom, kam se dívat a jak vytvořit co nejlepší setup. Jedna věc je totiž jistá, když začnete s dobře vybraným setupem, bude větší sranda trénovat!

11.12.2020 3854

1. Věci, na které myslet 

Ačkoli se jednotlivé části skateboardu jen málo liší na první pohled, některé malé detaily mohou mít na jízdu velký vliv. Proto je potřeba se zamyslet, co od ježdění vlastně chceš, na jakém se budeš pohybovat povrchu,a  jestli chceš spíše brázdit ulice, nebo grindovat na zábradlí ve skateparku. 

1.1 Jaké jsou typy skateboardů? 
V zásadě jsou všechny skateboardy stejné ve své struktuře. Liší se pak tvary a povahou konkrétních komponentů (měkkost, povrch...). Základní členění se pak dělí podle desky na klasické skateboardy, cruisery a longboardy

Klasické skateboardy jsou tvarem ideální pro zvládnutí nejrůznějších triků ve skateparcích, na rampě nebo na překážkách v ulicích. Ačkoli je většina klasických skateboardů ve tvaru popsicle, existují i různě tvarované desky. 

Popsicle
Popsicle je nejrozřířenější tvar desky pro street a ježdění v parku. Popsicle znamená, že nose a tail jsou skoro stejně zaoblené, takže při jízdě můžeš jednoduše „switchovat“. 

Shaped
Narozdíl od popsiclu nemají tyto desky uniformní tvar. Často se vyznačují speciálním nosem či tailem, prkna tak vypadají nesymetricky. S takovým prknem se můžeš naučit spoustu triků, ale pro začátek bychom raději doporuřili popsicle. 

Cruisery
Tento typ se liší délkou, šířkou i tvarem. Co je dělá speciálními jsou měkká kolečka a celkově uvolněnost, která nejlépe sedí k bezstarostnému brázdění silnic. Právě cruisery jsou ideální na přepravu ve městě. Většinou jde o předem smontovaná prkna, na které jen naskočíš a jedeš. Pokud je na tebe longboard moc dlouhý, ale sedí ti stylem jízdy, cruiser je ta správná volba

Longboardy
Tato prkna jsou obzvlášť dlouhá (jak napovídá název) a mají často větší kolečka. Longboardy se nehodí na žádně triky jako je ollie, ale naopak jsou jak dělané pro delší projížďky nebo dopravu po městě. 

 

Pro děti a lidi s menší postavou existují skateboardy o něco kratší. Prkno je pro ně tak lépe ovladatelné a kvalitou odpovídá 1:1 větším skateboardům. Velikosti si můžeš vyfiltrovat u nás na eshopu!

1.2 Velikost
Když se bavíme o velikosti skateboardu, většinou myslíme jeho šířku. Dělka je taky důležitá, ale šířka má na ježdění mnohem větší vliv. Zároveň délka skateboardu je většinou pokaždé stejná (pokud se nebavíme o prknech pro menší nebo o longboardech). 

Pro začátek je potřeba vzít v úvahu tvou výšku a velikost boty. Pro přehled se podívej na tabulku! Všechny velikosti jsou udávány v palcích, jeden palec je 2,54 cm. 

Zapamatuj si ale, že tabulka je jen pro inspiraci! Není to žádný návod, podle kterého se musíš nutně řídit. Každému na prkně vyhovuje něco jiného, zároveň se na každý styl ježdění hodí jiný setup. 


 2. Komplet nebo vlastní setup? 

Jednotlivé části prkna do sebe musí zapadat. Ačkoli se to nezdá, některé trucky mohou být například moc velké na nějaké desky. To stejné platí s kolečkama. Pokud se ještě neodvážíš si skateboard skládat sám/sama a zároveň chceš třeba zvolit levnější variantu pro začátečníky, komplety jsou ideální možnost. Všechny komplety, které u nás koupíš, jsou rovnou ready-to-skate!


 3. Skateboardy podle terénu 

Když si vybíráš setup, měl/a bys vždy vzít v potaz, jaký styl skejtování tě nejvíc zajímá. Nezapomeň ale, že to jsou pořád jen doporučení a každému sedí něco jiného.

3.1 Chci jezdit (i) ve skateparku 
Pro tuto variantu je dobré si nechat otevřené všechny možnosti – zatímco jsou úzké desky lepší na technické triky a flipy, široké ti daji větší prostor na dopady. Nad tímhle vším můžeš přemýšlet, pokud chceš jezdit jak ve skateparcích, tak náhodně po místech, kam tě kolečka zrovna zavedla. 

Deska spíš trochu širší, aby byla stabilní, výška trucků střední, budeš zároveň chtít kolečka mezi 52 a 56 milimetry. Pokud chceš, můžeš si také nainstalovat shock nebo riser pady, a hlavně nezapomeň na ochranné pomůcky! Zvlášť na začátku jsou zásadní. Pojďme si to tedy shrnout. 


>> VYTVOŘ SI VLASTNÍ SETUP <<

Nebo, pokud chceš zvolit levnější, ale stejně kvalitní variantu, podívej se na naše...

>> SKATE KOMPLETY <<

3.2 Baví mě street
Jestli chceš jezdit spíš na ulici, vyskočit na nějakou tu lavičku, zídku nebo seskočit schody a hlavně se učit triky, flip atd.. doporučujeme trochu užší desku, protože na nich je snazší udělat flip a jsou obecně hodně variabilní. Nižší a střední trucky jsou na street obecně nejpoužívanější, dokonce si je můžeš koupit v odlehčené variantě, takže je pak prkno jako celek lehčí. Co ušetříš na váze, můžeš získat na výšce tvých ollies a flipů! 

Pro street je pořídit si tvrdá kolečka, cca tvrdost 100A, lépe se s nimi sliduje, lepší budou také kolečka menší 50 -53mm, protože  lépe zrychlují a jsou také lepší na manévrování a snižují celkovou výšku kompletu - tzn stabilnější dopady. Pokud ale víš, že budeš jezdit na komplikovaném povrchu, dej si pozor, aby tvá kolečka nebyla moc malá, jinak by jim kamínky a nerovnosti dělaly problém. 

Doporučujeme ložiska od značky - BONES -  

Tip: měj po ruce raději vždycky trochu vosku na raily a podobný srandy!


3.3 Chci jezdit halfpipe / bowl / rampy
Pro tyhle účely doporučujeme širší skateboardy, protože je tam víc prostoru na nohy a to usnadňuje dopady. Pro tento typ ježdění se používají větší kolečka, cca 55 - 56 mm protože dokáží udržet vyšší rychlost déle. Mysli také na to, že pokud budeš mít větší kolečka, hodí se mít střední až vyšší trucky. Na tento styl ježdění se hodně používají riser pady, díky kterým je mezi kolečkem a deskou dost prostoru. Nezapomeň, že kdokoli jezdí rampy a bowly by měl vždy mít chrániče!

 4. Ochrana je důležitá i na prkně! 

Ŕozbitá hlavou neni moc, a na prkně se bohužel občas dost padá. Helma a další příslušenství tě ochrání před zraněním a tímpádem se můžeš na prkno vrátit rychlostí blesku. I profesionální skejťáci nosí chrániče, koukni třeba na Marka Gonzalese nebo Lizzie Armanto! Zásadní je pro začátečníky helma, pak jsou super chrániče hlavně na kolena, lokty a zápěstí. 
 

 4. Další informace o skateboardingu 

Pokud se chceš o ježdění na prkně dozvědět více, přečti si blogy o konkrétních částech prkna na naší SK8 Wiki nebo nám napiš třeba na Facebooku! Taky vždy platí, že na prodejně potkáš zkušené ridery, kteří ti budou umět pomoci s jakýmkoli problémem. 
 

Tak snad jsme pomohli a nezapomeň, kdykoli nám napiš!

Jen to nejlepší skejtování ti přeje, 

tvoje BS Crew.