0

Vybíráme paddleboard aneb S pádlem za lepší postavou!

Balanc, pevnej core, čistá hlava a téměř „boží“ pocit z volnýho pohybu po vodní hladině. Paddleboarding, vzkvétající sport pro všechny věkový kategorie, kterýmu se můžeš věnovat i na Vltavě uprostřed rozpálený Prahy. Zajímá tě víc o tomhle sportu? A jak si vybrat správnej SUP? Pak rozečítáš ten správnej článek!

27.06.2019 1647

Paddleboarding, zkráceně SUP, pochází z Havaje. Stejně jako Surfing. První zmínky o Stand Up Paddleboardu, zkráceně SUP, lze dohledat z období okolo roku 1960, kdy vzali Havaj útokem američtí beachboys. Vzali techniku pádlování z tradičních Outrigger kánojí, díky kterejm začal homo sapiens kolonizovat Oceánii už 3000 let před Kristem, a přidali svou oblíbenou hračku. Surf. 

A přesně tak tak vznikl Paddleboard. Původ má sice na moři, ale teď už mu patří i rybník u tebe za barákem. 

 

  

 

Jde o sport komplexně rozvíjející řadu klíčovejch svalovejch systémů. Při paddleboardingu tak tvaruješ jak lejtka, tak i břišáky, core a prakticky celou horní část těla. 

 

Základní rozdělení

Typů SUPů existuje fakt hodně, základ je rozdělit je na pevný a nafukovací. Ty pevný jsou nepatrně rychlejší, což se vyplatí řešit jen závodním jezdcům, takže se zaměříme hlavně na ty nafukovací. 

Nebudem tě zatěžovat materiálem, ze kterýho jsou SUPy vyráběný. Důležitý je, že když skládací SUP (kterej složenej nezabere víc než průměrná sportovní taška) nafoukneš do optimálního tlaku, neni o nic měkčí než tvrdej SUP.

   

 

Pro koho je paddleboarding?

Už jsme to nakousli o něco výš. Paddleboarding si užijou rodinky s dětma (samozřejmě všichni na jednom boardu), chillaři, co chtěj jenom relaxovat na vodní hladině, ti, co si chtěj na dovolený prohlídnout pobřeží z jinýho úhlu, ale i sportovci, který si chtěj pořádně zamakat, nebo adrenalinový jezdci, co chtěj jezdit na vlnách či v peřejích na řece.

 

Typy Paddleboardů

Jak napovídaj názvy u boardů, s tim vlevo se daj klidně sjíždět vlny u mořskýho pobřeží, SUPy s kulatější špičkou jsou tu pro ty „pohodáře“ a závoďáci, ty by měli na tomhle schémátku koukat doprava.

V přirozenym prostředí by tyhle paddly (ve stejnym pořadí surf–allround–flatwater–race) vypadaly postupně takhle:

   

 

Jaká je správná velikost?

Delší, špičatější a užší prkno bude rychlejší. Širší a kulatější bude zase stabilnější. Na to přímo navazuje i výtlak prkna.

U SUPů se uvádí tzv. výtlak a váha, pro kterou je board vhodnej. Neni třeba se toho držet dogmaticky, ale mysli na to, že je to zas jednoduchá fyzika. Platí jednoduchý pravidlo – od výtlaku odečti 30 a výsledný číslo je maximální zatíženi v kg. Příklad: 160l výtlak – 30 = 130kg, což jest maximální zatížení, aby se prkno nezačalo potápět.

   

 

Jaký pádlo?

Můžeš mít top SUP, ale zkušení jezdci se shodnou, že se špatnym pádlem si prostě jízdu neužiješ. Materiálů je opět víc, od plastu přes sklolaminát až po karbon…

Čim lehčí pádlo, tím míň se nadřeš a bude se ti s pádlem obratněji zacházet. Správná délka pádla je pro techniku dost podstatná. Vždycky musí být větší než jezdec, jak moc pak záleží na jízdních okolnostech. Pro surfing na vlnách by pádlo mělo být o 15–20 cm vyšší než ty, pro relax na klidný hladině o 20–25 cm vyšší a na závodění o 25–30 cm.

Na konec se sluší podotknout, že máme v nabídce mnoho pádel s nastavitelnou výškou. A po troše experimentování si tu svojí ideální délku najdeš i ty.

 

Mrkni na všechny dostupný:

[ PADDLEBOARDY ]

[ PÁDLA ]

 

A ať žije PADDLE!
BS crew